MANAS DOMAS

Vīrietis un viņa identitāte

Vīrietis ierodas šajā pasaulē, lai to mainītu. Viņam kopš dzimšanas ir dots viss nepieciešamais. Vīrietī dzimst vēlme-mērķis, un viņš uz to virzās visiem saviem spēkiem. Vīrietis ienāk Pasaulē un sasniedz vēlamo.

 

Tā ir viņa būtība un daba. Tomēr mūsdienu vīrieši bieži vien nespēj pilnībā savienoties ar savu radošo, uz priekšu virzošo daļu. Viņiem ir grūti noteikt, ko tieši vēlas, saprast, kā to panākt, reizēm pat ir bail uzsākt šo ceļu. Parādās pasivitāte, trauksme, tiekšanās pēc stabilitātes un pastāvīga atbildības pārlikšana.

Ja ģimenes modelī vīrišķais tiek noniecināts un dēlu audzina māte? Viņa neizprot Vīrišķo pasauli, jo tai nepieder. Māte visādi aprūpē dēlu un cenšas izaudzināt viņu par labāku vīrieti, kā citi.

Turklāt, kad viņš aug un sāk izrādīt savu vīrišķo dabu, viņa nezina, kā ar to rīkoties, viņai tas ir kas svešs un bīstams. Un tāpēc viņa visos iespējamos veidos bloķē vīrišķā izpausmes dēlā. Traumēta māte nespēj iniciēt dēlu Vīrišķajā pasaulē. Bērns izspiež no mātes mīlestības savu vīrišķo daļu.

Bet no otras puses iekšā rodas dumpinieciskums un protests, uzkrājas agresija. Māte zemapziņā sajūt šo daļu un pārnes uz to savus konfliktus ar citiem vīriešiem. Tad zēnā valda bērnišķā, mammu mīlošā daļa, kas baidās būt agresīva un tiecas pretī drošībai un saplūšanai.


Un izdzīvojusī, ar spiedienu karojošā daļa, kura ir spējīga konfliktēt un pretoties, var māti patiesi ienīst. Bērnam ir neizturami smagi dusmoties uz māti un viņu sāpināt.
Bet kļūt par to ‘briesmīgo, nežēlīgo, nepateicīgo vīrieti’, kuru māte atklāti nopeļ, viņš nevēlas. Tāpēc asumi tiek rūpīgi nolīdzināti un agresija noslēpta dziļi sevī.
Katrā vīrietī ir arī iekšējā sievišķā daļa. Tā ir svarīga, tajā ir resursi. Tomēr, ja ir šāds konflikts ar māti un ir tik liels vīrišķās daļas izpausmes deficīts, arī tā sāk spiesties uz āru.

Nosacītais motīvs – pastiprināt vīrišķo, atšķeļot sievišķo.
Augošajā vīrietī paliek ļoti maz pašam sevis. Viņam ir grūti izrādīt aktivitāti, just un paust savas vēlmes, sasniegt savus mērķus. Viņš meklē atzinību un atļauju, atbalstu.

Šādiem vīriešiem grūti sokas biznesā, viņi nav gatavi uzņemties risku, viņiem ir grūti konkurēt un pacelt latiņu agustāk. Viņi drīzāk meklē drošu un uzticamu vietu. Tāpēc ir ļoti svarīgi atrast un atkal savienot visas pazaudētās sevis daļas.
Dot atļauju un rast vietu, lai tās varētu izpausties. Tad parādīsies arī spēki un pārliecība, un biznesā sāks veikties.

Un ko tad, ja sieviete viena audzina dēlu?
Mātei ir nepieciešams atjaunot sevī bērna tēva cienījamu tēlu (lai arī kāds viņš nebūtu – viņš radīja Dzīvību). Jo tieši caur māti dēls var uzzināt, kāds bija tētis, kas ir vīrietis un kādam tam ir jābūt. Svarīgi nodrošināties ar pacietību un tikt galā ar bailēm, kad dēls riskē (rāpjas kokos, lec pāri vairākiem pakāpieniem utml.).
Dot dēlam pieeju vīrišķajai pasaulei, piemēram, sportam, modelēšanai, automehānikai.

Informācijas avots: Kaspara Bērziņa psihoterapijas prakse

logo

E-pasts: domatava@domatava.lv

© Līgas Domātava. Visas tiesības paturētas.