MANAS DOMAS

Piecas mīlestības valodas

Mani sen ieinteresēja Gerija Čepmena grāmata „Piecas mīlestības valodas”. Grāmata sniedz atbildes uz daudziem attiecību jautājumiem. Silti iesaku to izlasīt. Tiem, kuri pārāk slinki vai aizņemti, to īsi atstāstīšu šajā rakstā.

KAS NOTIEK AR MĪLESTĪBU PĒC KĀZĀM?
Vajadzība pēc mīlestības ir galvenā cilvēka emocionālā vajadzība, un laulības ir ieviestas ar mērķi apmierināt šo vajadzību pēc tuvības un mīlestības. Tikko kā paiet iemīlēšanās periods (iemīlēšanās stāvoklis ilgst vidēji divus gadus), mēs sākam izvirzīt savas pretenzijas.

Un te parādās izvēles iespējas:
1. mēs nolemjam sevi nožēlojamai ģimenes dzīvei;
2. mēs aizejam no ģimenes un sākam visu no sākuma;
3. kopā ar laulāto partneri pieņemam apzinātu lēmumu mīlēt un rodam veidus, kā šo lēmumu izpaust.
Trešās iespējas realizācijai nepieciešams noskaidrot, kāda ir jūsu un partnera mīlestības valoda, un ņemiet vērā, ka abu partneru valodas reti kad ir vienādas. Mēs cenšamies runāt savā mīlestības valodā un apjūkam, kad laulātais partneris nesaprot, ko mēs vēlamies pateikt, viņam/viņai tas izklausās kā svešvaloda.

MĪLESTĪBAS VALODA Nr. 1: ATZINĪBAS VĀRDI
Reiz Marks Tvens ir teicis: „Es varu izdzīvot divus mēnešus no viena laba komplimenta”. Ja uztveram šos vārdus burtiski, tad seši komplimenti gadā uzturēs nepieciešamo mīlestības līmeni viņa mīlestības „traukā”. Iespējams, ka jūsu dzīvesbiedram būs nepieciešams vairāk. Viena no iespējām, kā emocionāli izrādīt savu mīlestību – izmantot attiecīgus vārdus. Salamans rakstīja: „Dzīve un nāve atrodas valodas varā”.

Daudzi pāri tā arī nav iepazinuši milzīgo uzslavu spēku, ko veltīt vienam otram. Vēlāk Salamans atzīmē: „Nemierīga sirds cilvēku nomāc, bet labs vārds viņu uzmundrina”. Pieklājības, apbrīnas vārdi – komplimenti – jeb augsta vērtējuma, atzinības vārdi – tā ir spēcīga mīlestības izpausme.

Vislabāk tos izteikt kā vienkāršu, tiešu atzinību, piemēram:
- Tu lieliski izskaties šajā kostīmā!
- Tas tik ir ko vērts! Tu šajā kleitā izskaties satricoši!
- Tu laikam proti pagatavot gardākos kartupeļus pasaulē. Es tos dievinu.
- Man ir ļoti patīkami, ka tu vakarā nomazgāji traukus. Paldies.
- Paldies, ka padzīvojies šo laiciņu ar bērnu. Gribu, lai tu zini, ka es to neuztveru kā pašu par sevi saprotamu.
- Es patiešām novērtēju, ka tu iznesi miskasti.

MĪLESTĪBAS VALODA Nr. 2: KVALITATĪVS LAIKS
Laiks, kad jūs veltāt otram cilvēkam savu nedalītu uzmanību. Tas nav laiks, kad kopā sēžat dīvānā un skatāties televizoru. Kvalitatīva laika pavadīšana nozīmē dalīšanos viedokļos, vienam otra uzklausīšanu un piedalīšanos kopējos nozīmīgos pasākumos, kas parāda, ka mēs viens otram neesam vienaldzīgi, ka mums patīk kopā pavadīt laiku.

Tas nozīmē – doties pastaigā, tikai jūs divatā, vai pavakariņot restorānā, raudzīties vienam otrā un sarunāties. Jūs nekad neesat pamanījuši, ka restorānā uzreiz var redzēt, pie kura galdiņa sēž ģimenes pāri? Tie, kuri atnākuši uz tikšanos, skatās viens uz otru un sarunājas. Dzīvesbiedri parasti tur sēž un skatās apkārt. Jūs droši vien nodomāsiet, ka viņi tur ir atnākuši paēst!

MĪLESTĪBAS VALODA Nr. 3: DĀVANU SAŅEMŠANA
Mēdz būt dažāda izmēra, krāsas un formas dāvanas. Dažas maksā daudz, citas ir bezmaksas. Cilvēkam, kura galvenā mīlestības valoda ir dāvanu saņemšanas valoda, dāvanas naudas izteiksmei nav lielas nozīmes, ja nu vienīgi tās izmaksas ir grūti salīdzināt ar to, ko jūs varat sev atļauties.

Ja miljonārs katru dienu savai sievai pasniedz dāvanas viena dolāra vērtībā, tad viņai ir visas tiesības šaubīties, vai tās tiešām uztveramas kā mīlestības izpausme. Bet, ja ģimenes finansiālās iespējas ir ierobežotas, tad vienu dolāru vērta dāvana var būt līdzvērtīga miljonu vērtai mīlestībai.

Ja šī ir jūsu dzīvesbiedres mīlestības pamatvaloda, tad jums ir visas iespējas kļūt par prasmīgu apdāvinātāju. Tā ir visvieglāk apgūstamā valoda. Atcerieties, ka sevis dāvana ir kas vairāk kā vienkārši fiziska klātbūtne. Pamēģiniet pastāstīt dzīvesbiedram par vismaz vienu nozīmīgu notikumu vai sajūtām, kuras piedzīvojāt dienas laikā. Pacentieties to pašu gūt arī no viņa.

MĪLESTĪBAS VALODA Nr. 4: KALPOŠANAS AKTI
Ja jūs kritizējat savu laulāto par to, ka viņš neko nedara jūsu labā, iespējams, ka tas norāda – jūsu mīlestības pamatvaloda ir „kalpošanas akti”. Nekad nevajag otru piespiest kalpot. Kalpošana gluži vienkārši ir jādāvā, jāsaņem un jādara tādā veidā, kā tas tiek lūgts.

- Pat tad, kad jūtam vēlmi piekrist dzīvesbiedra lūgumam, mēs vienalga gribam to izdarīt pēc sava prāta un tad, kad paši to vēlamies.
Kalpošana ar mīlestību nozīmē dzīvesbiedra cerību apmierināšanu.
Pievērsiet uzmanību viņa kārtējam lūgumam un izdariet visu tā, kā viņš to vēlas.
- Izvēlieties trīs vienkāršus, bet uz kalpošanu vērstus uzdevumus, kuri jums īsti nepatīk, bet jūs zināt, ka partnerim būtu ļoti patīkami, ja jūs tos izdarītu. Pārsteidziet savu partneri ar to, ka tos izpildījāt bez lūguma no viņa puses.
- Daudzi ģimenes pāri jūt, ka savās attiecībās ir pārvarējuši „vīriešu” un „sieviešu” pienākumu stereotipus, tomēr neapzināti vienalga pie tiem pieturas. Apspriediet dziļākās jūtas, kuras jūs pārņem attiecībā pret kopēju darba veikšanu un jūsu ģimenes vēsturi, skatoties no šī aspekta.
- Vēlreiz pārskatiet Marka un Marijas „kalpošanas aktu” sarakstu. Izvēlieties četrus uzdevumus, kurus jūs vēlētos, lai partneris paveic jūsu labā. Esiet gatavi saņemt to pašu pretī un izstrādājiet regulācijas veidus, kuri balstītos uz abpusēju mīlestību, nevis piespiešanu vai racionālu apmaiņu. Visu laiku atcerieties par savu lēmumu.
- Daudz problēmu rodas no maldīga priekšstata, ka pēc laulības noslēgšanas mums nevajadzētu uzvesties tā, kā uzvedāmies satikšanās laikā. Pacentieties atcerēties to milzīgo spēku, kuru sevī nesa tā perioda regulārie kalpošanas akti. Tuvības atjaunošanai pacentieties pielietot tās pašas metodes, lai paskatītos, vai tās vēl aizvien nostrādās.

MĪLESTĪBAS VALODA Nr. 5: FIZISKS PIESKĀRIENS
Fizisks pieskāriens ir spēcīgs mīlestības izrādīšanas līdzeklis laulībā. Sadoties rokās, apskauties, skūpstīties, nodarboties ar mīlestību – tas viss ir emocionālas mīlestības nodošanas veids savam dzīvesbiedram.

Daudziem fiziskais pieskāriens ir mīlestības pamatvaloda, bez tā viņi nespēj justies mīlēti. Pateicoties pieskārienam, viņu mīlestības trauks ir piepildīts, un sava partnera mīlestības ieskauti viņi jūtas drošībā. Agrāk teica: „Ceļš uz vīrieša sirdi iet caur viņa vēderu”. Sievietes, kuras ticēja šai filozofijai, daudzus „piebaroja līdz nāvei”.

Saprotams, ka senie cilvēki ar šo nedomāja fizisku sirdi, bet romantisko vīrieša centru. Ja izsakāmies tiešāk, tam būtu jāskan šādi: „Ceļš uz dažu vīriešu sirdīm iet caur viņu vēderiem”.

ĶERMENIS IR PAREDZĒTS PIESKĀRIENIEM
Viss, kas manī ir, dzīvo manā ķermenī. Pieskarties manam ķermenim nozīmē pieskarties man pašam. Atgrūsties no mana ķermeņa nozīmē atgrūsties no manis emocionāli. Mūsu sabiedrībā rokasspiediens ir veids kā otram cilvēkam paust savu atvērtību un sociālo tuvību. Ja retos gadījumos kāds atsakās paspiest otram roku, tas norāda uz to, ka abu attiecībās kaut kas nav kārtībā.

Jebkurā sabiedrībā pastāv fiziskā pieskāriena formas, kuras tiek izmantotas sasveicināšanās nolūkā. Vidusmēra amerikānis-vīrietis visticamāk jutīsies neērti attiecībā pret eiropiešu apskāvieniem un skūpstiem, bet Eiropā tas līdzinās amerikāņu rokasspiedienam.

Katrā sabiedrībā pastāv savi pieņemami un nepieņemami pieskārienu veidi saskarsmē ar pretējo dzimumu. Pēdējā laikā pievērstā īpašā uzmanība seksuālajiem apvainojumiem ir skaidri parādījusi nepieņemamos veidus. Laulībā pieņemamos un nepieņemamos pieskārienus nosaka paši partneri. Fizisks apvainojums, protams, tiek uzskatīts par nepieļaujamu.

 Ir izveidotas dažādas sabiedriskās organizācijas, kuru mērķis ir palīdzēt „cietušām sievām” un „cietušiem vīriem”. Skaidrs, ka mūsu ķermeņi ir radīti pieskārieniem, nevis apvainojumiem. Ja jūsu sievas mīlestības pamatvaloda ir pieskārieni, tad raudāšanas brīdī viņai svarīgākais būs jūsu apskāviens. Šo gadsimtu var raksturot kā seksuālās atklātības un brīvības gadsimtu.

Ar šo brīvību mēs esam parādījuši, ka brīvās laulības (kad abi laulātie var veidot intīmas attiecības ar citiem cilvēkiem) ir mūsdienīguma iezīme. Cilvēki, kuri tam neiebilst no morālā aspekta, iebilst, raugoties no emocionālā. Mūsu vajadzībā pēc tuvām attiecībām un mīlestības ir kaut kas tāds, kas mums iekšēji liedz ļaut dzīvesbiedram šādu brīvību.

Emocionālās sāpes ir ļoti dziļas, un tuvība izplēn kā nebijusi, kad uzzinām, ka dzīvesbiedram ir seksuālas attiecības ar vēl kādu citu. Konsultantu mapes ir pārpildītas ar ierakstiem par sievām un vīriem, kuri cenšas tikt galā ar emocionālo traumu, ko radījusi dzīvesbiedra neuzticība. Bet cilvēkam, kura galvenā valoda ir pieskārienu valoda, šāda trauma ir pat vēl sarežģītāka.

Tādā brīdī otram tiek atdots tas, pēc kā viņš pats tik ļoti tiecas – mīlestība, kas izpausta caur fizisku pieskārienu. Viņa emocionālais trauks ir ne tikai vienkārši tukšs, tas ir sprādziena izārdīts. Un, lai viņa emocionālās vajadzības tiktu apmierinātas, būs nepieciešami nopietni remontdarbi.

KĀ NOTEIKT SAVU MĪLESTĪBAS VALODU?
ATBILDIET UZ ŠIEM JAUTĀJUMIEM:
- Ko jūs otram visbiežāk lūdzat?
- Kas jums visvairāk sniedz sajūtu, ka tiekat mīlēts?
- Kas jūs dziļi aizvaino?
- Ko jūs visvairāk vēlaties?

KĀ NOTEIKT PARTNERA MĪLESTĪBAS VALODU?
IZANALIZĒJIET VIŅA RĪCĪBU:
- Kādā veidā viņš izvēlas paust savas jūtas?
- Ko viņš jums lūdz vai pieprasa?

Tamlīdzīga rīcība no partnera puses visbiežāk norāda uz viņa „dzimto” mīlestības valodu. Ja šādā veidā to neizdodas noteikt, pamēģiniet pielietot katru no piecām mīlestības valodām – katrai valodai veltiet divus mēnešus. Rezultāts jums parādīs pareizo izvēli.
Novēlu jums mīlēt un būt mīlētiem!

Informācijas avots: Kaspara Bērziņa psihoterapijas prakse

logo

E-pasts: domatava@domatava.lv

Copyright © 2015 - 2021 Domātava